Wycieczka szkolna do Żarnowca i Bóbrki

Utworzono dnia 08.10.2017

06.10.2017 (piątek) uczniowie naszej szkoły zwiedzili mury  muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Wzięliśmy udział w prelekcji na temat dzieł znanej pisarki. Pani przewodnik zaprowadziła nas na dworek , gdzie mogliśmy zaobserwować meble jak i dekoracje z XVIII w, między innymi podziwialiśmy stare porcelany czy piekne piece kaflowe znajdujące się w każdym pokoju. Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie muzeum nadszedł czas na zakup różnych pamiątek. Nie długo po tym wyruszyliśmy do do Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

Na miejscu powitał nas pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiedział o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku, który przyczynił się do rozwoju tego przemysłu – Ignacym Łukasiewiczu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu Ignacego Łukasiewicza, w którym zobaczyliśmy ekspozycję lamp naftowych oraz interaktywną aptekę z XIX w. Wzięliśmy również udział w eksperymencie przeprowadzonym przez wirtualnego Łukasiewicza. Doświadcznie zakończyło się wybuchem. Oczywiście nic nikomu się nie stało, gdyż był to specjalnie przygotowany dla zwiedzających pokaz.

Następnie rozpoczęliśmy spacer pięknymi alejkami leśnymi i zwiedzaliśmy kolejne ciekawe miejsca: kopankę Franek, kopankę Janina, warsztat mechaniczny, kuźnię kopalnianą, obejrzeliśmy  urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce. W kopance Franek zobaczyliśmy oczywiście bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci.

W dalszej części przeszliśmy do pawilonu wystawowego. Tam, w nowoczesnych salach wystawowych, zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami wydobycia gazu ziemnego.

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie skansenu, ale wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.

To nie koniec niespodzianek tej wycieczki ks Piotr zabrał nas na Parafie ks Stanisława Babiarza gdzie czekał na nas pyszny poczęstunek i PIZZA :) Po odpoczynku i napełnieniu brzuszków wyruszyliśmy w drogę do domu.

zdjęcia z wycieczki

Utworzono dnia 16.10.2017, 15:46